Szambo ekologiczne to rozwiązanie pośrednie pomiędzy zbiornikiem tradycyjnym a przydomową oczyszczalnią ścieków.
Szambo ekologiczne jest szczelnym zbiornikiem bezodpływowym połączonym z domowym systemem kanalizacyjnym. Pojemność szamba ekologicznego jest zależna od ilości wody i liczby domowników. W szambie ekologicznym nie zachodzą procesy oczyszczające, a wręcz odwrotnie – reakcje chemiczne, z których powstają niebezpieczne dla życia substancje. Dlatego najistotniejsza jest szczelność zbiornika.
Szamba wykonuje się najczęściej z polietylenu o wysokiej gęstości. Producenci zapewniają utrzymanie gwarancji jeśli wykonamy wszystkie działania zgodnie z zaleceniami. Ekologiczne szambo powinno być dobrze zakotwiczone w gruncie, by zminimalizować ryzyko jego wysadzenia.
Szambo ekologiczne wymaga zgłoszenia w starostwie (pojemność do 10m3). Koszty eksploatacji szamba wiążą się głównie z regularnym wywozem ścieków, który powinien odbywać się co ok. 2 tygodnie (zgodnie z przepisami). Jeden wywóz kosztuje ok. 150 zł. Szambo z oczyszczalnią nie ma racji bytu – należy zdecydować się na jedno rozwiązanie, które po czasie można zamienić na inne.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Przydomowe oczyszczalnie ścieków powinny być dokładniej dobrane pod kątem panujących warunków glebowych oraz ilości użytkowników posesji. Własna oczyszczalnia ścieków musi być zamontowana w oparciu o plan zagospodarowania przestrzennego lub przez uchwałę samorządu gminy. Jeśli będzie ona budowana jako jedno przedsięwzięcie wraz z budynkiem mieszkalnym, zależy dołączyć jej projekt oraz określić lokalizację na planie zagospodarowania działki. W przypadku gdy oczyszczalnia ekologiczna będzie budowana niezależnie od inwestycji, będzie koniecznie zgłoszenie zamiaru jej wykonania. W przypadku wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków możemy ubiegać się o dofinansowanie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota dofinansowania może wynosić nawet do 80% kosztów całej inwestycji, jednak zależy to od ustaleń danej jednostki.
Na szambo powinniśmy zdecydować się wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie wyodrębnić na naszej działce przestrzeni na osadnik gnilny oraz pole infiltracyjne. Dodatkowo jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, budowa oczyszczalni ścieków będzie mijała się z celem. Nieprzepuszczalna gleba również jest powodem do zdecydowania się na szambo ekologiczne.
Na przydomową oczyszczalnię ścieków powinniśmy zdecydować się wtedy, gdy posiadamy większy budżet i zależy nam na niższych kosztach eksploatacji. Plusem oczyszczalni może być również mniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia. O ile oczyszczalnia ścieków jest droższa na etapie inwestycji, tak w czasie eksploatacji jest jest zdecydowanie tańsza.
Udostępnij: